Videoyu oynat

1. Aşama

tezgahtan geliş

Dokunan halı tezgahtan konfeksiyon makinalarına gelir.

2. Aşama

Halı dokuma tezgâhlarının imalat hatasından ya da diğer dış etkenlerden dolayı tahribata uğrayan halıların tamiratının yapılması aşamasıdır.

3. Aşama

Dokumadan çıkan halının tabanını daha dolgun ve mukavemetli hale getirmek için tabana tutkal sürüp kurutulması aşamasıdır.

4. Aşama

Buharlı halı lark makinasının çalışabilmesi için gerekli buharı elde etmeye yarayan sistemdir. Lpg, doğal gaz vb. çeşitli yakıtlı modelleri mevcuttur.

5. Aşama

Lark makinasından gelen halıya olası dokumadan kaynaklanan sağ ve sol iki silindirik bıçak sayesinde halının yüzey kalitesini arttırmak için yapılır.

6. Aşama

Traş makinasından gelen halının üzerinde bulunan ayırma çizgilerini takip ederek makina kesme ünitesi üzerindeki özel aparatlarla kesme işlemi uygular.

7. Aşama

Halıların arka yüzeylerine ürün özellikleri, marka, barkod vb. bilgileri yapıştırılma aşamasıdır.

8. Aşama

Halıların kenarlarında bulunan saçakların, püskülleşmiş kumaşların ya da iplik parçalarının kapatılarak düzeltilmesi işlemidir.

9. Aşama

Overlok makinasından gelen halımızın tepesinden kesilerek parça halıları birbirinden ayırma işlemidir.

10. Aşama

Konveyör bantlar, halıların uzun mesafelerde yatay veya eğimli olarak taşınması işlemidir.

11. Aşama

En kesme makinasında tepeleri kesilen halılar bu makinada tepesine saçak veya overlok yapmak için tasarlanmıştır.

12. Aşama

Halı kenar yapıştırma makinesi granür hammaddesinin eritilmesi ve presli olarak halı kenarının katlanıp yapıştırılmasını sağlamak için tasarlanmıştır.

12. Aşama

Küçük ve büyük ende dokunan halıları hız kontrollü olarak ve kaymalarını önleyerek rulo şeklinde sarmamıza yardımcı olan makinedir.

13. Aşama

Küçük ve büyük ende dokunan halıları hız kontrollü olarak ve kaymalarını önleyerek, tam otomatik, rulo şeklinde sarmaya olanak sağlayan makinedir.

14. Aşama

Otomatik sarım makinesinden gelen halının üzerine, depolanması, bir yerden başka bir yere taşınması ve korunması için polietilen kaplama işlemidir.

15. Aşama

Paketleme makinasında polietilen kaplanan halı ısı tünelinden geçerek sıkılaştırma işlemidir. 

16. Aşama

Duvardan duvara halılarda traşlama makinasından sonra  sağ ve sol kenarlarında overlok işlemi yapıp aynı zamanda yine halıyı rulo şeklinde sarma işlemidir.

17. Aşama

Halıların yüksek bölgelere kaldırılması, araçlara yüklenmesi vb. amaçlar için kullanılır.